Prodejce nechce přepsat vozidlo na kupujícího

Při prodeji ojetého vozidla motoristé často řeší, co dělat, když kupující nespolupracuje při přepisu. Typickým příkladem je, že vozidlo prodáte, předáte plnou moc pro přepis na registru, ale nový vlastník přepis neprovede a vám třeba chodí pokuty, když už auto nebo motorku dávno nevlastníte.
 
Ale co dělat, pokud nespolupracuje prodejce? Pokud koupíte vozidlo a prodejce vám nedá plnou moc s tím, že se dostaví na úřad a potvrdí podpisem změnu vlastníka a pak se nedostaví, nebo nepošle slibovanou ověřenou plnou moc - co s tím? Co hůř, prodejce třeba bydlí na druhé straně republiky, slíbenou plnou moc neposlal, a nahánět ho je velmi obtížné, na výzvy o zaslání plné moci nereaguje. A vy máte pouze doklady od vozidla a kupní smlouvu bez ověřeného podpisu...
 
Často lze slyšet, že je to patová situace bez řešení, což bohužel potvrdí i někteří úředníci registrů vozidel(!). Není to však pravda. Řešit to lze - podle § 8a zákona 56/2001 Sb., který hovoří samozřejmě i o častějším případu, kdy si vozidlo nepřepíše na sebe kupující. Když vám někdo bude na registru tvrdit, že je to neproveditelné, tedy, že bez původního majitele na sebe vozidlo nemůžete přepsat, tak lže, nebo nemá na úřadě co dělat.
 
prodam_motorku
 
Postup je následující:
  • dáte žádost o změnu vlastníka se všemi dokumenty (kupní smlouvu - nemusí být ověřená, TP, OTP, pojistku, evidenční kontrolu)
  • úředník zahájí správní řízení, kdy vyzve protistranu, aby se do 15 dnů ozvala a situaci řešila
  • protistrana na výzvu nereflektuje (pokud ano - pošle plnou moc nebo se dostaví na úřad a je vyřešeno)
  • úředník po všech odvolacích lhůtách vydá rozhodnutí, kdy vozidlo přepíše na vás
Nestojí to nic navíc, jediný malý zádrhel je ve lhůtách, kdy celý proces trvá cca 6 týdnů. Vozidlo však můžete mezi tím normálně používat.
Prakticky stejný scénář má i situace opačná, kdy nemáte plnou moc od kupujícího, který vozidlo dosud nepřepsal - zde mohou na registru vyžadovat potvrzení o evidenční kontrole, TP, OTP které mít nemůžete, pokud už vozidlo fyzicky nevlastníte - tyto doklady coby původní vlastník mít nemusíte! Musíte mít však kupní smlouvu. V každém případě doporučujeme před prodejem vozidla TP a OTP okopírovat, resp., stačí čitelně ofotit mobilem.
 
Pokud byste narazili na úředníka, který odmítá tento postup uplatnit (a ano, setkali jsme se s tím), jděte jinam nebo se informujete na nadřízeném krajském úřadě či na ministerstvu dopravy. Vozidlo dnes můžete přepsat na kterémkoliv městském úřadě (pověřené obci) v ČR.
 
Postup s výkladem je uveden na stránkách Ministerstva dopravy.
 
Zpět do obchodu